‘Ik gun ieder team een Evelien’

21 november 2017

De gemeente Rotterdam moet volgens de Participatiewet veertig garantiebanen per jaar invullen tot en met 2025. Evelien Boom werkt in zo’n garantiebaan, ze is communicatiemedewerker bij de afdeling Communicatie van de gemeente Rotterdam.

‘Ik heb goed nieuws’, zegt Evelien met een brede lach op haar gezicht. ‘Ik krijg een aanstelling!’ Na haar proeftijd van twee maanden is Evelien aangenomen als communicatiemedewerker bij de afdeling Communicatie van de gemeente Rotterdam. Zij heeft een zogenoemde garantiebaan. Evelien heeft een arbeidsbeperking maar dat belemmert haar niet om goed te functioneren in haar werk.

Van jou komt niet veel terecht

Evelien: ‘Van jou komt niet veel terecht, kreeg ik altijd te horen. Het was niet gemakkelijk, maar ik heb niet opgegeven en kijk waar ik nu sta.’ Ze maakte drie beroepsopleidingen af, waaronder HBO Communicatie. ‘En toen begon de zoektocht naar werk. Dat was niet eenvoudig. Maar uiteindelijk belde Emma at work, een arbeidsbemiddelingsbureau voor jongeren met een beperking, mij voor de vacature van communicatiemedewerker bij de gemeente Rotterdam. Dat leek me een mooie uitdaging! Met gezonde spanning ging ik naar het sollicitatiegesprek. Het was een fijn gesprek, ik ging met een glimlach weer naar buiten. Tot mijn grote verrassing werd ik een paar uur later al gebeld dat ik mocht beginnen!’

‘Ik voelde me meteen gewaardeerd als collega’

Evelien is alweer een paar maanden aan de slag bij Werk en Inkomen. ‘Ik werk aan de communicatie over interne garantiebanen en heb verschillende taken zoals een communicatieplan schrijven, diverse media inzetten, fotografie regelen enzovoort. Evelien: ‘Vanaf het begin voelde ik me op mijn gemak en gewaardeerd als collega. Ik ben blij dat ik de kans heb gekregen om te laten zien wat ik kan. En mijn aanstelling bevestigt dat iemand met een arbeidsbeperking zeker van toegevoegde waarde kan zijn in een organisatie. Ik hoop dat andere clusters dit goede voorbeeld volgen.’ 

Petra Molenaar, communicatieadviseur WSPR en begeleider van Evelien:

‘Evelien levert echt toegevoegde waarde aan ons team. Evelien pakt dingen snel op en heeft niet veel uitleg nodig, dat had ik van tevoren niet verwacht. Ze is volwaardig onderdeel van ons team. Ik vind het jammer dat er nog zoveel vooroordelen zijn over garantiebanen. Ik gun echt iedere afdeling een Evelien.’

Niet aangeboren hersenletsel

Evelien heeft niet aangeboren hersenletsel. Toen ze ongeveer een half jaar oud was viel het op dat haar ogen een afwijkende stand hadden en ze niet goed bewoog. Na vele onderzoeken in het ziekenhuis werd toen ze anderhalf was vastgesteld dat ze vlak na haar geboorte een hersenbeschadiging opliep. De oorzaak is nooit gevonden. De gevolgen zijn spasmen in alle ledematen en één zijde is minder ontwikkeld. Verder is de informatieverwerking in haar brein iets vertraagd, daardoor heeft ze wat meer tijd nodig en is haar spanningsboog wat korter. Na de diagnose begon een intensief programma van fysiotherapie, logopedie, krachttraining, cardio enzovoort. Nog steeds moet ze veel trainen om te blijven functioneren.

Participatiewet

De Participatiewet is per 1 januari 2015 ingegaan en vervangt de Wet werk en bijstand en delen van de Wet sociale werkvoorziening en de Wajong. Doel van de wet is om mensen die kunnen werken, maar door hun beperking niet zelfstandig het minimumloon kunnen verdienen, aan een baan te helpen bij een reguliere werkgever. De afspraak in het sociaal akkoord is dat tot en met 2026 in totaal 125.000 zogenoemde garantiebanen gecreëerd worden. 100.000 door particuliere werkgevers en 25.000 door de overheid. Om deze garantiebanen in te vullen zijn allerlei instrumenten beschikbaar, zoals detachering, loonkostensubsidie, jobcoaching, proefplaatsing, aanpassing van de werkplek. De participatieadviseurs informeren en adviseren werkgevers in de regio Rijnmond.

Wilt u meer weten over het creëren van garantiebanen? Neem contact op met het WSPR: 010-70008989.

Redacteur: Lilian Suurmeijer